Atentat ndaj Edi Ramës? Arrestohen projektuesit e dyshyar në Beograd

”Kryemnistir shqiptar blindon Beogradin..”, “Mysafirin nga Tirana e presin me 2.000 policë..”, “Nga Beogradi me dron me në autobus drejt Preshevës..” jane këta vetëm disa tituj te mediave serbe qe flasin për viziten e kryeministrit shqiptar Edi Rama ne Beograd me 10 Nentor apo edhe në Preshevë më 11 nëtnor.
Mu në prag të vizitës së kryemistrit shqiptar në Beograd në qendër të kryeqytetit serb mbrëmë eshte arrestuar nje bande prej tre personash qe dyshohet të jenë atentatoret e Edi Ramës pamvarësisht se pas 24 ore arrestimi asgje nuk u dha zyrtare nga autortitet serbe rreth ketij arrestimi, pos mediave që folën mbremë me dy-tre rreshta duke raportuar si lajm ?!

Policia speciale mbrëmë ne oret e mbrëmjes ka ndalur një veturë e tipit BMW, ku pas kontrollimit të pasagjereve pas 45 minutash ka arrestuar tre perosna në qendër të Beogradit. Personat jane derguar ne persjellje te njësive të medha speciale drejt stacionit policor, ka njftuar agjencia e lajmeve “Presheva jonë”, duke ju referuar mediave serbe.

bunncnccSipas RTS tre pesonat e dyshuar u arrestuan ne qender te kryeqytetit serb ne kendin mes rrugeve Takovske dhe Svetogorske te cilet me pastaj te shoqëruar nga policia u derguan ne drejtim të “Nëna Jevrosime” (Majka Jevrosime)..

Pra, ky ishte i tërë lajmi për arrestimin e tre te dyshuarve pa dhënë kurrfare shpjegimesh ne detaje se kush ishin ata, pse u arrestuan dhe c’ndodhi me ta apo pse me targa te Bujanocit ?! Apo nese apskan qene kontabandistë, sa kg drogë u zunë ? Pra, asnjë fjalë për kete arrestim me nje pjesëmarrje maratonike te policisë dhe njesive speciale kunder terrorizmit. Dyshimin edhe me shumë e fut se ata mund te ishin atentatoret e Edi Ramës flet nje burim i agjencisë së lajmeve “Presheva jonë” ku nder tjera ka mesuar se bandat nga Serbia po pergaditen për viziten e Ramës në Beograd për të shkaktuar trazira..” (“…se pripremaju neredi za dolazak onog pedera Rame iz Albanije ..! “) Nëse heshtet apo nuk dilet zyrtarisht rreth arrestimeve të mbremshme te kesaj bande nga olcia serbe, gjithcka mund te dyshohet, pse jo edhe ajo se grupi ne fjale do të mund te ishin atentantorë të Edi Ramës, siq dyshojne edhe lexuesit ?

Pamvarësisht se nga keto media mësohet se “Edi rama po planifikon ta vizitoj Preshevën..” zyra e kabinetit të qeverisë serbe para pak nje qasti kanë njoftuar agjencine e lajmeve “Presheva jonë” se “asgje nuk ka zyrtare rreth vizitës së kryeminsitrit Edi Rama në Preshevë. Ne mund t ju konfrimojmë vetëm një gjë zyrtare se Rama me 10 nentor gjendet ne Beograd. Sa i përket Preshevës, vetem mund te spekulojmës, sespe Beogradi ende nuk i ka dhënë dritën jeshile kesaj vizite të parit të qeverisë shqiptare..”
Sipas mediave serbe, përfaqësues të ambasadës shqiptare ne Boegrad flasin për një vizitë njëditore tëRamës në Preshevë. Sipas burime të njejat, ata paskan marru një autobus rpivat me qira në Beograd ku do të transportonte deleagcionin shqptar me rreth pesëdhjetë veta së bashku me Ramën drejt Preshevës ne balle me një bajrak shqiptar.

Leave a Reply